הסכמי מכר

עורך דין ביטוח לאומי ירושלים

עקרונות חשובים למכירה או קנית נכס

הסכמי מכר הם לא חתול בשק. קנייה או מכירה של נכס, ובמיוחד דירה יד 2, הוא תהליך מורכב הדורש דיוק ואחריות. מדובר בעסקה משמעותית ומכרעת שבדרך כלל מתרחשת במרבית מהמקרים רק פעם אחת בחיים ולכן ההיבט הפיננסי הכרוך בכך הוא מהותי. עורך דין מנוסה בתחום, יכול למלא תפקיד מכריע במתן סיוע משפטי לאורך תהליך הקנייה או המכירה. חשוב מאוד לשכור את שירותיו כבר בתחילת התהליך כדי לבדוק את כדאיות העסקה, כי ישנן עסקאות שלא ישתלמו. עורך הדין יסביר לך את פרטי העסקה, ללא קשר אם אתה הקונה או המוכר. ברכישת דירת מגורים ישנה חשיבות עצומה לעניין הרישום של הדירה, האם היא רשומה בטבו, במנהל מקרקעי ישראל או במנהל איו"ש. מיקום הרישום יכול להשפיע רבות על עסקת המכר ובניית לוח התשלומים שקובעת את שלבי ההתקדמות של החוזה. היבט נוסף שחייב להתייחס אליו, הוא רישום הערת אזהרה. שלב זה מעניק הגנה מרבית ומסייע בשמירה על כספי המקדמה, במקרים בהם העסקה היא עסקה מותנית או עסקה שמורכבת בהתאם לצרכי הצדדים, חשוב לבחון את כל הפתרונות להגנה על תשלום המקדמה עבור הרוכשים וביצוע העברת התשלום לידי המוכרים.

מכירת דירה, כרוכה בסיכונים שונים הן עבור הקונה והן עבור המוכר. התקשרות עם עורך דין במקרים כאלה יכולה לסייע בהקטנת הסיכונים האלו. ראשית יש להבין אם הקונה או המוכר יחויב במיסוי כלשהו במידה ויש לו נכסים קודמים והאם הוא זכאי לפטור ממיסוי מס שבח, רכישה או היטל השבחה. רצוי לערוך את הבדיקה הזו עוד בטרם פניתם למכירה או קניה. עורך דין המלווה עסקת מכר ידע להסביר ולהעניק לכם את ההגנה המשפטית המקסימלית כך שהסיכונים בתהליך המכירה או הקניה יהיו מושכלים ומחושבים.

לדוגמא עורך דין יוכל להמליץ לכם על ביצוע שמאות מוקדמת לדירה, כדי להבטיח שלא "קונים חתול בשק" וכדי לוודא שהדירה מוערכת בשווי הממשי שלה שלב משמעותי לנוטלי המשכנתאות. הוא יכול גם לסייע בקביעת סעד שנקבע מראש במקרה של הפרות חוזה במכירת דירה יד שנייה.

רכישת דירה מקבלן

כאשר קונים דירה מקבלן, יש נטייה לחשוב כי עורך הדין של הקבלן, ייצג גם אתכם באופן שווה, ובכך תוכלו לחסוך כסף. חשוב להבין כי האינטרס שעומד מול עיניו של אותו עורך דין, גם אם אתם משלמים לו (לרוב התשלום יהיה עבור פעולות הרישום) הוא יהיה לטובתו של הקבלן. לכן חשוב להתייעץ עם עורך דין מטעמכם גם אם ישנה עלות מסוימת, אחרת אתם מסתכנים בבעיות שעלולות לעלות לכם ביוקר. לדוגמא חשוב להבין שברכישת דירה מקבלן, לוח התשלומים נקבע בהתאם להתקדמות הקבלן בביצוע שלבי הבניה, החל מקבלת אישורי הבניה, היתרים ושלבי הבניה. בהתאם לכך יש לקבוע את התקדמות התשלומים ואת התנייתם בחוזה הרכישה. שכן ללא הבנה בשלבים אלו אתם עלולים לשלם לקבלן את מלוא השווי עוד בטרם קבלתם את המפתח לדירה שרכשתם.

לייעוץ המקצועי ולליוויו של עורך דין לאורך כל התהליך יש חשיבות רבה. הוא מעניק סיוע במהלך המשא ומתן הראשוני, עורך בדיקות יסודיות, יוצר קשר עם בעל הנכס, מנסח את חוזה הרכישה או המכירה ומעניק תמיכה של שירותים חיצוניים נוספים, כמומחים חיצוניים כגון שמאי מקרקעין, אדריכלים ומודדים. עורך הדין יכול  להבטיח שכל ההיבטים החיוניים ייחשבו ועוד.

שתפו:

כתבות נוספות

דילוג לתוכן